بهای نفت خام از ۱۳۰ دلار گذشت + تحلیل

15761796 400

قیمت نفت خام در پی اعلام تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه افزایش یافت و از بشکه‌ای ۱۳۰ دلار فراتر رفت.

بر اساس اعلام خبرگزاری‌ها، بهای معاملات آتی نفت برنت پس از جهش ۳.۹ درصدی در روز گذشته، ۲.۱۷ دلار (معادل ۱.۷ درصد) افزایش یافت و به ۱۳۰.۱۵ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز پس از افزایش ۳.۶ درصدی در روز سه‌شنبه، ۱.۵۷ دلار (معادل ۱.۳ درصد) افزایش یافت و بشکه‌ای ۱۲۵.۲۷ دلار معامله شد.

رویترز نیز اعلام کرد: قیمت نفت همچنان در حال افزایش است و به آستانه ۱۳۱ دلار در هر بشکه می‌رسد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیشب ممنوعیت فوری واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را اعلام کرد و انگلیس نیز گفت که واردات نفت روسیه را تا پایان سال ۲۰۲۲ به تدریج متوقف می‌کند.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان است. پس از آغاز درگیری‌ها بین این کشور و اوکراین، قیمت نفت بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است. به گفته تحلیلگران، ترس از اختلال بیشتر در عرضه نفت در بحبوحه تشدید تحریم‌ها علیه مسکو، خرید را افزایش داده است.

از سوی دیگر، ممنوعیت واردات نفت روسیه به آمریکا و برنامه انگلیس برای حذف تدریجی آن تا پایان امسال، نگرانی‌ها در مورد کاهش عرضه جهانی را افزایش داده است.

تحلیلگران شرکت مشاوره ریستاد انرژی مستقر در اسلو دیروز گفته‌اند که اگر اروپا و آمریکا واردات نفت روسیه را ممنوع کنند، قیمت جهانی نفت ممکن است تا ۲۰۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

معاون نخست وزیر روسیه نیز گفته اقدام آمریکا برای تحریم نفتی روسیه «پیامد‌های فاجعه‌باری» به دنبال خواهد داشت و پیش‌بینی کرده که قیمت نفت به ۳۰۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا کند.

منبع yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *